T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN’ın Katılımlarıyla Gerçekleşti

T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN’ın Katılımlarıyla Gerçekleşti

Pîrî Reis Üniversitesi 2016-2017 Akademik Yılı Resmi Açılış Töreni T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN’ın katılımlarıyla gerçekleşti.

Piri Reis Üniversitesi 2016-2017 Akademik Yılı Resmi Açılış Töreni; T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Piri Reis Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Metin KALKAVAN, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (UDHB) Denizcilik Müsteşarı Suat Hayri AKA, UDHB Müsteşar Yardımcıları Özkan POYRAZ ve Galip ZEREY, Tuzla Kaymakamı Ali Rıza ÇALIŞIR, Kartal Kaymakamı Cemil AKSAK, UDHB Deniz ve İç Sular Genel Müdürü Hızırreis DENİZ, UDHB Deniz Ticareti Genel Müdürü Cemalettin ŞEVLİ, UDHB Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Erol ÇITAK, TÜDEV Başkanı Sualp Ömer ÜRKMEZ, DTO Meclis Başkanı Cengiz KAPTANOĞLU ve şair ALİ AKBAŞ başta olmak üzere çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşti. Piri Reis Üniversitesi Tuzla Kampüsünde gerçekleşen Akademik Yıl Resmi Açılışla beraber, en son teknolojiyle donatılmış Simülatör Merkezi’ Açılışı da gerçekleştirildi. Simülatör Merkezi sistemi ile üniversite denizcilik ile ilgili tüm uygulama ve eğitimleri kendi kampüsünde öğrencilerine sunabilecektir.

Saat 14:30 da Saygı Duruşu ve istiklal Marşı ile başlayan tören Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral ERDOĞAN’ın konuşmasıyla devam etti. Prof. Dr. Erdoğan, Üniversitenin kuruluşundan bugüne kadar olan gelişmeleri davetlilere aktardı. Üniversiteye tercih eden öğrencilerin yerleştirme puanlarının her yıl yükseldiğini belirten Rektör Erdoğan, ilk kez bu yıl açılan bölüm ve programlarda da aynı puan ve kalite yükselişinin sürdüğünü belirtti. Prof. Dr. Oral ERDOĞAN Piri Reis Üniversitesi’nin çok güçlü ve seçkin akademisyen kadroyla eğitim verdiğini bunun da öğrenciler üzerinde olumlu sonuçları gözlemlediklerini söyledi.

Teknolojiye büyük önem verdiğini söyleyen Prof. Dr. Oral Erdoğan; Bugün açılışı yapılacak olan “Simülatör Merkezi” sadece Türkiye’de değil Dünyada sınırlı sayıda bulunan bir teknolojiye sahip olduğunu belirtti.

Üniversitenin varlıkları ve Üniversiteyle ilgili sayısal verileri paylaşan Prof. Dr. Erdoğan, Üniversitenin kuruluşundan bu yana olan gelişmeleri de aktardı.

Piri Reis Üniversitesi 2016-2017 Akademik Yılı Açılış Törenine katılarak Akademik Yıl ve Simülatör Merkezi Açılışlarını gerçekleştiren Sayın Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan “Çin’den sonra dünyada en çok gemi adamı yetiştiren ülke durumundayız. Bu gurur duyulacak önemli bir şey” dedi. Bakan Arslan, yarınların başarılı kurulabilmesi için geçmişin iyi bilinmesi gerektiğini kaydetti.

15 Temmuz’un kendine gelme işlemi olduğunu aktaran Arslan, “Keşke yaşamasaydık. Ama keşkeler fayda etmediğine göre, o kangrenin daha da büyüyüp gelecekte başımıza belalar açmaması adına o akşam önemliydi.” dedi.

Arslan, o akşama dair önemsediği en önemli şeylerden birisinin siyasi görüş, etnik yapı ve mezhep farkı gözetmeden millet olma şuuru ile halkın sokağa çıkması olduğunu belirterek, milletin o gün dünyaya ders verdiğini dile getirdi. Bu noktada kadınların yerinin yadsınamaz olduğunu vurgulayan Arslan, o gün kadınların tankların önüne kendini siper ettiğini hatırlattı.

Bakan Arslan, denizcilik sektöründe son 14 yılda önemli mesafeler kat edildiğini söyledi. 2023 hedeflerine dikkati çeken Arslan, bir iş programı yaparak o kapsamda adım adım yürümenin en sağlıklı yöntem olduğundan bahsetti.

Arslan, denizcilik anlamında son dönemde önemli mesafeler kat edildiğini, bunlardan en önemlisinin de kara listeden beyaz listeye geçiş olduğunu dile getirdi.

Bunun olmazsa olmazının armatörlerin gemilerini en sağlıklı şekilde işletilebilir tutması olduğunu anlatan Arslan, ancak şu anda bir tehlike çanının çaldığına dikkati çekerek, “Gri listeye girdik gireceğiz.” dedi.

“Bizim gri listeye düşme lüksümüz yok. Sektörün paydaşları hazır burada iken, bunun gereğini yapmak zorundayız, yapacağız, birilerinin canı yansa da…” ifadelerini kullanan Arslan, burada el birliği yaparak yanlışa düşmeme çağrısında bulundu.

“Kriz dünyada en başta denizcilik sektörünü etkiledi”

Arslan, krizin dünyada en başta denizcilik sektörünü etkilediğini söyledi. Türkiye’de kayıtlı gemi adamı sayısının 177 bine çıktığı bilgisini veren Arslan, “Çin’den sonra dünyada en çok gemi adamı yetiştiren ülke durumundayız. Bu gurur duyulacak önemli bir şey.” diye konuştu.

Arslan, Türkiye’nin yeniden yüzünü denize dönmüş durumda olduğunu dile getirdi.

Meslektaşlarını görmenin kendisini mutlu ettiğini bildiren Arslan, bugün meslektaşlarının birçoğunun sektörde söz sahibi olduğunu ifade etti.

Konuşmasından sonra bakana günün anısına Piri Reis Haritasını sembolize eden el yapımı bir tablo hediye edildi. Daha sonra Piri Reis Üniversitesi Simülatör Merkezinin açılış kurdelesi kesildi.

Akademik Yıl Açılış Töreninde konuşan, Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve Piri Reis Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Metin KALKAVAN, Akademik Yılı Açılış Töreninde 15 Temmuz Darbe Girişimi’nden bahsetti. “Esas amacımız vatana millete hayırlı evlatlar yetiştirmek” diyen Kalkavan, “Mezuniyet töreninde velilerimize, ‘cevherlerinizi alıyoruz işlenmiş mücevherler olarak geri veriyoruz demiştim. Amacımız mücevher gibi gençleri bu vatana hediye etmek” diye konuştu.

15 Temmuz Darbe Girişimi hakkında da konuşan Kalkavan, “Önyargıyı unutup bir takım olduğumuzu kanıksamak zorundayız. Biz ülke olarak bir takımız” dedi. 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ülkenin geleceğini kurtardığını kaydeden Kalkavan, o gece şehit ve gazi olanların çok anlamlı bir mertebeye eriştiğini söyledi.

Kalkavan 2008 yılında kurulan üniversitenin kısa süre saygın üniversiteler arasında yerini aldığını ve denizcilik sektörünün gelişimine büyük katkılar sağladığını dile getirerek akademisyenlere teşekkürlerini sundu.

Açılış dersini Şair Ali Akbaş’ın verdiği törenin sonunda Piri Reis Üniversitesi Simülatör Merkezi’nin açılış kurdelesi kesildi. Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası Breeam akreditasyonlu çevreye duyarlı yeşil kampüsü ve okul gemisi (https://www.pirireis.edu.tr/piri-reis-universitesi-gemisi-hakkinda) projesi ile eğitime yeni bir anlayış ve vizyon getiren Piri Reis Üniversitesi; şimdi de Simülatör Merkeziyle öğrencilerine denize çıkmadan uygulamalı eğitim imkanı sunmaktadır.

Simülatörlerdeki tüm uygulama ve eğitimler, önceden hazırlanan senaryolara göre yapılmaktadır. Simülatörlerde aynı anda 200 öğrenci eğitim yapabilmektedir. Bu işlemleri gerçekleştirmede, merkezi sistemle bulut tabanlı olarak yürütülen 400’den fazla bilgisayar, 16 sunucu, 422 monitör, 38 projeksiyon aygıtı, 150’den fazla özel donanım bileşeni aracılığıyla 30’u aşkın konfigürasyon kullanılmaktadır.

Uygulama ortamları olarak, 360, 330 ve 270 derece görüş alanına sahip 3 adet Köprüüstü , Tam Donanımlı

Makine Dairesi, Sıvı Yük Elleçleme, ARPA, Radar, ECDIS, GMDSS, hareketli platforma sahip Vinç simülatörü, Dinamik Mevkilenme, Demirleme, Römorkör, Yat, Balıkçılık, Çevre, Gemi Trafik Sistemi, Gemi ve Liman Tersane Modelleme simülatörleri kullanılmaktadır.

Simülatör ortamlarının yanı sıra, 2 çok maksatlı derslik, 2 makine dairesi eğitim dersliği, 4 brifing salonu kullanılmakta, tüm sistem ana kontrol odasından aynı anda kontrol ve yönetilebilmekte, senaryo yükleme ve oyuna anında müdahaleler buradan yapılabilmektedir.

Benzer şekilde, makine dairesi simülatöründe, gemi ortamındakine birebir benzer kontrol paneli, dokunmatik ekranlar, kumanda panel ve devreleri, gerçekçi eğitim ortamının tüm öğelerini içermektedir.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir*